11 kwietnia 2017

W miniony weekend odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Sportowej. Przez 3 dni na obiektach Blok Katowice i Sport Poziom 450 w Sosnowcu rywalizowały 133 zawodniczki i 223 zawodników z całego kraju.

Pierwszy dzień zawodów to debiut w ramach AMP we Wspinaczce - bouldering - w tej konkurencji zostało sklasyfikowanych 123 zawodniczki oraz 206 zawodników. Jest to jedna z najbardziej popularnych odmian wspinaczki, polegająca na tym, że osoba wspinająca się nie korzysta z uprzęży ani liny, a podczas upadku chronią go jedynie materace rozłożone pod ścianką wspinaczkową. Podczas tej konkurencji używa się 4-5 metrowej ściany, która najczęściej jest w znacznym przewieszeniu. W typach uniwersytetów panowie reprezentujący Uniwersytet Śląski zdobyli srebrny (Sebastian Haratyk) i brązowy(Kajetan Koperwas) medal!

Drugi dzień rywalizacji to konkurencja na trudność. W klasyfikacji generalnej zwyciężyli reprezentanci AGH Kraków wśród mężczyzn oraz Politechniki Lubelskiej wśród kobiet. Nasi reprezentanci, wypadli jednak bardzo dobrze w typach uczelni, i dzięki temu Kajetan Koperwas mógł cieszyć się ze swojego złotego medalu a Sebastian Haratyk stanął na najniższym stopniu podium.

Trzeci dzień rywalizacji to bez wątpienia najbardziej widowiskowa odmiana tej dyscypliny - wspinaczka na czas. Zawodnicy w tym samym czasie wspinają się na 10-cio metrową ścianę, na dwóch równoległych trasach. W tej konkurencji UŚ Katowice wywalczył aż 4 medale w typie uniwersytetów! Aleksandra Filipek zdobyła srebro, Kinga Mundała brąz. Mateusz Strączek i Maciej Swędzioł zajęli analogiczne miejsca wśród mężczyzn.

Zwieńczeniem mistrzostw była dekoracja zwycięzców klasyfikacji drużynowej. Kobiecej reprezentacji zabrakło 6 punktów do srebrnego medalu w klasyfikacji generalnej i 5 punktów do III miejsca. Ostatecznie dziewczyny kończą Mistrzostwa na 4 miejscu w generalce (na 37 sklasyfikowanych reprezentacji) i II miejscu wśród uniwersytetów. Panowie zdobyli złoty medal w typie UNI, plasując się ostatecznie na 7 miejscu wśród 36 reprezentacji.

Akademickie Mistrzostwa Polski we Wspinaczce były wyjątkowo owocne dla zawodników AZS Uniwersytetu Śląskiego. 10 medali w typach uczelni: drużynowe złoto mężczyzn, drużynowe srebro kobiet, złoty i brązowy medal Kajetana Koperwasa, srebrny i brązowy krążek Sebastiana Haratyka, srebro Alexandry Filipek i Mateusza Strączka, a także brązowe medale Kingi Mundały i Maćka Swędzioła. Serdecznie gratulujemy naszym reprezentantom i czekamy na kolejny występ za rok ;-)

Medalowa niedziela studentów Uniwersytetu Śląskiego!