03 marca 2017

W dniach 24-26 lutego Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Śląskiego zorganizował  Finał Akademickich Mistrzostw Polski w Futsalu Kobiet. W turnieju udział wzięło łącznie 219 zawodniczek oraz 31 trenerów, kierowników, fizjoterapeutów drużyn. Zawody zostały zorganizowane przez na dwóch halach sportowych w Katowicach.

Biorąc pod uwagę zeszłoroczne wyniki Akademickie Mistrzostwa Polski w Futsalu Kobiet, to rozstrzygnięcia z ostatniego weekendu są wręcz sensacyjne. Zeszłoroczny Mistrz nie tylko AMP ale również Ekstraligi Kobiet, drużyna UAM Poznań zajęła zaledwie 6 miejsce. Z kolei finalista zeszłorocznych zawodów - AWF Poznań - w ogóle nie zakwalifikował się do 16-stki finalistów. Natomiast zwycięzcą AMP w Futsalu Kobiet 2017 została drużyna PWSZ Wałbrzych, która w zeszłym roku w ogóle nie startowała. Czy to niespodzianka? Chyba nie. Zespół z Wałbrzycha był oparty o zawodniczki Ekstraligi piłki nożnej AZS PWSZ Wałbrzych. Z kolei drużyny z Poznania w tym roku zostały pozbawione studentek – zawodniczek Medyka Konin, drużyny bezsprzecznie najlepszej w Polsce.

W turnieju finałowym o złoty medal walczyło 16 drużyn z całej Polski. Po zmaganiach grupowych, drugiego dnia przystąpiono do meczy ćwierćfinałowych, zwykle w takich turniejach najciekawszych. Tym razem tylko jeden mecz był emocjonujący i wyrównany: AWF Warszawa – UAM Poznań i zakończył się wynikiem 2  :  1. Oprócz AWF Warszawa do półfinałów awansowały drużyny AWF Katowice, UJ Kraków i PWSZ Wałbrzych.

W meczu o III miejsce drużyna ze Śląska przegrywa 3:0 z ekipą z Warszawy. W finale spotkały się bezapelacyjnie dwa najlepsze zespoły turnieju – PWSZ Wałbrzych oraz UJ Kraków. Mecz zakończył się wynikiem 2 : 2 i do wyłonienia Mistrza Polski potrzebna była dogrywka. W niej minimalnie lepsza była drużyna PWSZ Wałbrzych strzelając bramkę na  4:3 i tym samym zdobywając tytuł.

Najlepszymi zawodniczkami turnieju zostały:

Małgorzata Mesjasz (PWSZ Wałbrzych) – MVP

Dominika Dereń (PWSZ Wałbrzych) – najlepsza strzelczyni

Karolina Klabis (AZS UJ Kraków) – najlepsza bramkarka.

Klasyfikacja końcowa Akademickich Mistrzostw Polski w Futsalu Kobiet prezentuje się następująco: