04 kwietnia 2017

Akademickie Mistrzostwa Polski w Trójboju Siłowym są cyklicznym wydarzeniem, którego gospodarzem już po raz trzeci z rzędu był Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Mistrzostwa odbyły się w dniach 5-7 maja, a wzięło w nich udział 212 zawodników z 51 uczelni z całej Polski.


Dwudniowa rywalizacja na hali Ośrodka Sportowego Szopienice, odbyła się pod czujnym okiem komisji sędziowskiej wydelegowanej przez Polski Związek Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego w skład, której wchodził m.in. 15sto krotny mistrz świata tej właśnie dyscypliny sportowej - Jarosław Olech. Zmagania zawodników podzielonych na 8 kategorii wagowych, odbywały się jednocześnie na 3 pomostach – oddzielnie dla przysiadu, wyciskania i martwego ciągu.


Podczas pierwszego dnia zawodów - 6 maja - rywalizowali zawodnicy lżejszych kategorii – do 59kg, 66kg, 74kg oraz 83kg. Tego samego dnia odbyły się Puchar Zarządu Głównego AZS w Trójboju Siłowym Kobiet, którego pomysłodawcą jest AZS Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – rywalizacja odbyła się w ubiegłym roku po raz pierwszy. W tegorocznej edycji udział w zawodach wzięło 58 zawodniczek z 33 uczelni wyższych z całej Polski.
Wśród mężczyzn medale pierwszego dnia zdobyli zawodnicy z kat. 59kg - Mariusz Natusiewicz z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Najlepszy w kat. 66kg został student Politechniki Warszawskiej – Dawid Natorski. Natomiast w kat. 74kg tryumfatorem został Łukasz Gajowy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, a złoto w kat. 83kg wywalczył Marek Żytka z Politechniki Krakowskiej podnosząc w trzech bojach 652,5kg zdobywając tym samym 8 miejsce w punktacji Wilks’a.

Drugi dzień zawodów to rywalizacja w kolejnych 4 kategoriach wagowych – 93kg, 105kg, 120kg i +120. W pierwszej z tych kategorii najlepszy okazał się Daniluk Michał z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Kolejno złote medale wywalczyli Mitera Andrzej – Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum w Krakowie, Piotr Sadowski – Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie oraz Grzegorz Szklarz reprezentujący gospodarzy – Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Oprócz zmagań w ramach poszczególnych kategorii wagowych, każdy zawodników został sklasyfikowany indywidualnie wg formuły Wilks’a, tj. wg stosunku masy ciała do dźwiganych ciężarów. Najlepszym zawodnikiem tej kategorii okazał się Piotr Sadowski (WAT Warszawa), podnosząc w trzech bojach łącznie 880kg i tym samym pobijając swoje zeszłoroczne rekordy z AMP w martwym ciągu oraz przysiadzie. Na podium stanęli również Łukasz Nizio (UAM Poznań) - 795kg i Czechyra Mateusz (WAT Warszawa) - 717,5kg.

Wspaniałym wynikiem może pochwalić się Grzegorz Szklarz reprezentujący Uniwersytet Śląski w Katowicach, zdołał pobić zeszłoroczny akademicki rekord w wyciskaniu leżąc (201kg), który sam ustanowił. Podczas tegorocznych Mistrzostw zawodnik z Katowic podniósł 212,5kg, ustanawiając tym samym nowy rekord podczas Akademickich Mistrzostw Polski. Grzegorz Szklarz w trzech bojach podniósł łącznie 810kg i zdobył IV miejsca w punktacji Wilks’a.

Biorąc pod uwagę całokształt występów, liderem klasyfikacji drużynowej - gdzie liczą się wyniki pięciu najlepszych zawodników - została uczelnia, której dwóch zawodników stanęło na podium zdobywając puchary za najlepszy wynik wg formuły Wilks'a - Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie. Brąz w tej kategorii wywalczyli zawodnicy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, natomiast z trzeciego miejsca mogli cieszyć się reprezentanci Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Akademickie Mistrzostwa Polski w Trójboju Siłowym juz za nami!