09 czerwca 2017

W dniach 25-28 maja 2017 Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Śląskiego zorganizował Akademickie Mistrzostwa Polski w Jeździectwie.

Impreza odbyła się na terenie Klubu Jeździeckiego Lider w Radzionkowie (woj.śląskie) gdzie na starcie spotkało się ponad 230 studentów z 50 uczelni wyższych z całej Polski.

Zawody, zgodnie z tradycyjną formułą, obejmowały dwie olimpijskie dyscypliny jeździeckie – skoki i ujeżdżenie, w ramach których wydzielone został kategorie: amator - dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją sportową karierę, oraz profi – do której zaliczani są zawodnicy mający na swoim koncie udokumentowane starty na określonym poziomie.

Choć rywalizacja sportowa rozpocząć miała się dopiero w piątek 25 maja, już w przededniu zawodów zawodnicy musieli zameldować się w Radzionkowie, gdzie czekał ich proces weryfikacji uprawnień i odprawa techniczna. Konie przechodziły natomiast obowiązkowy przegląd weterynaryjny, na podstawie którego mogły zostać dopuszczone do startów.

Piątek i sobota upłynęły pod znakiem zaciętej rywalizacji – do finałowych konkursów kwalifikowało się bowiem 50% najlepszych skoczków oraz 20 zawodników ujeżdżenia. Ci drudzy, z racji na rozpiętość czasową startów, rywalizowali równolegle na 3 czworobokach, gdzie oceniani byli przez wykwalifikowaną komisję sędziowską pod przewodnictwem sędziego międzynarodowego 3* - Marleny Grucy. Starty skoczków nadzorowane były natomiast przez sędziego, a zarazem członka zarządu Polskiego Związku Jeździeckiego - Bogdana Kuchejdę, na którym spoczywał nie tylko obowiązek dopilnowania przestrzegania przepisów, ale także troska o bezpieczeństwo startujących.

Niedzielne finały rozpoczęły się od najbardziej emocjonującego konkursu skoków w kategorii profi. Ponieważ po podstawowym nawrocie szanse medalowe miało 5 zawodników, którzy przez wszystkie 3 dni ustrzegli się błędów i nie zdobyli żadnego punktu karnego, konkurs rozstrzygnęła tzw. rozgrywka, a więc przejazd po skróconym torze przeszkód w jak najlepszym czasie. Tutaj bezkonkurencyjna okazała się zawodniczka UAM Poznań – Agata Dahlke, która dzięki wykonaniu brawurowego skrótu w czasie swojego przejazdu, pozostawiła konkurencję w tyle o ponad 3 sekundy! Drugie miejsce przypadło Tomaszowi Olszewskiemu (UMK Toruń), zaś trzecie Urszuli Kalicińskiej z ALK Warszawa.

Po konkursie skoków rywalizacja przeniosła się na czworobok, gdzie pojawili się uczestnicy kategorii ujeżdżenie amator. Po bezbłędnym przejeździe i zaprezentowaniu trudnego technicznie programu dowolnego zdecydowane zwycięstwo w klasyfikacji łącznej odniosła zawodniczka UE Katowice – Laura Słomiany, która utrzymała prowadzenie przez wszystkie 3 dni zawodów. Prawdziwego ducha walki pokazał zawodnik PP Poznań – Stanisław Stołowski, który osiągając bardzo wysoki wynik „wskoczył” na drugi stopień podium. Brązowy medal przypadł Sandrze Sołtys, zawodniczce PŚ Gliwice, która również od początku zawodów znajdowała się w czołówce klasyfikacji.

Zaskoczenia nie przyniósł natomiast finał ujeżdżenia profi, gdzie wszyscy znajdujący się po półfinałach na medalowych pozycjach zawodnicy, utrzymali swoje miejsca. I tak złoty medal trafił do Aleksandry Lesner z WSZ Gdańsk, srebro powędrowało do UJ Kraków za sprawą Julii Moczak, zaś ostatni stopień podium zajęła reprezentantka UE Katowice – Marta Madej.

Przed ostatnim z finałowych konkursów wszyscy zawodnicy wyjechali na arenę, gdzie odbyła się ceremonia otwarcia zawodów, w czasie której Aleksandra Lesner, zawodniczka Kadry Narodowej, złożyła oficjalny meldunek, odebrany przez komisję sędziowską. Finał skoków amator również zakończył się rozgrywką, w której błędów ustrzegło się tylko 3 zawodników, a najlepszy czas odnotowała Zuzanna Pieczka z UAM Poznań, nota bene klubowa koleżanka zwyciężczyni skoków profi. Podium uzupełniły Marta Gryglak (SGGW Warszawa) i Natalia Till (PWr Wrocław).

Po podsumowaniu wyników w ramach poszczególnych typów uczelni oraz sklasyfikowaniu zawodników klasyfikowanych w tzw. kombinacji, a więc startujących w skokach i ujeżdżeniu, przyszedł czas na uroczystą dekorację. Wzięli w niej udział przedstawiciele organizatora – AZS Uniwersytetu Śląskiego, członkowie władz PZJ i ŚZJ, a także sponsorzy zawodów, którzy zapewnili pulę nagród rzeczowych przekraczającą 15.000 zł.

W klasyfikacji drużynowej tryumfowali zawodnicy Uniwersytetu Warszawskiego, którzy wyprzedzili Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zawody były objęte patronatem honorowym JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzeja Kowalczyka, Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi, Prezes Śląskiego Związku Jeździeckiego Julity Kasztelnik oraz Burmistrza Miasta Radzionków Gabriela Tobora.

 

Impreza na cztery kopyta