07 marca 2019
W dniach 28.02-3.03.2019 w Wiśle na stoku Skolnity odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w Snowboardzie. Prawie 300 studentek i studentów z 43 uczelni wyższych z całej Polski, w zimowo-wiosennej aurze Beskidów, stawiło czoła trasie slalomu giganta oraz banked slalomu. Tegoroczna edycja AMP była wyjątkowa, ponieważ do Mistrzostw wróciła rywalizacja w dwóch konkurencjach. Organizatorem zawodów był po raz kolejny Akademicki Związek Sportowy Uniwersytetu Śląskiego. Ambasadorami AMP byli olimpijczycy Zuzanna Smykała, Mateusz Ligocki oraz Oskar Kwiatkowski, który nie mógł być obecny na AMP ze względu na udział w Uniwersjadzie w Krasnoyarsku, gdzie zdobył złoty medal w slalomie równoległym.
Od początku tygodnia pogoda w Wiśle była bardzo gościnna - słonecznie i kilka stopni na plusie sprawiało, że ekipa "szejperów z azs-u" w przyjemnych warunkach mogła budować tor do banked slalomu. Śniegu na trasach było wystarczająco dużo, ale niestety natura nie wytrzymała i przygotowała wszystkim wielkiego psikusa w postaci załamania pogody na piątkowe (1.03) starty. Mżawka stopniowo zmieniająca się w deszcz sprawiła, że rozgrywki w slalomie gigancie zostały nieco skrócone. Nie wpłynęło to jednak na wysoki poziom rywalizacji sportowej, który zaprezentowali tegoroczni zawodnicy. Świetnie przygotowana forma fizyczna, nasmarowane i naostrzone deski do samego końca trzymały krawędź podczas ciasnych skrętów na tyczkach. Głośny doping trenerów i przyjaciół było słychać nawet na drugim końcu Wisły (co z resztą potwierdzali sami mieszkańcy miasta). Atmosfera na stoku była na prawdę gorąca i pomimo przemoczonych butów wszyscy dobrze się bawili!
Podsumowaniem dnia, zaraz po przejazdach finałowych, była dekoracja kwiatowa najlepszych zawodniczek i zawodników w konkurencji Slalom Gigant. Na najwyższym stopniu podium stanęła Oliwia Pawlikowska (AWF Kraków) oraz Łukasz Kaczor (AGH Kraków).
Z kolei wieczorem deszcz już przestał padać i odbyło się apres ski na stoku, podczas którego można było się zintegrować oraz świętować pierwsze sukcesy.
Sobota (2.03.) po nocnych przymrozkach przywitała wszystkich idealnie zmrożonym "sztruksem". Na pierwsze krzesło załapali się oczywiście "szejperzy" Banked Slalomu:) Sama konkurencja to nowość w formule AMP i po raz pierwszy w historii można było w niej zapunktować oraz zgarnąć nagrody. Gościem specjalnym, który pojawił się na linii startu był jeden z Ambasadorów AMP w Snowboardzie, wielokrotny olimpijczyk snowboardowego crossa - Mateusz Ligocki. "Matys" zafundował wszystkim przejazd pokazowy i następnie została szczegółowo omówiona cała trasa wraz z jej oglądaniem. Po oswojeniu się z torem, rozgrywki przebiegły bardzo sprawnie.
Pogoda na weekend dopisała! Była muzyka, napoje energetyczne, strefa relaksu i bardzo widowiskowe przejazdy na wysokim poziomie sportowym! Zaraz po przejazdach finałowych odbyła się dekoracja kwiatowa najszybszych zawodniczek i zawodników. Najlepsi okazali się Agnieszka Troszok (AGH Kraków) oraz Aleksander Kosecki (UW Warszawa), zwycięzca Pucharu ZG AZS w Banked Slalomie z ubiegłego roku. O godz. 20:00 wszyscy spotkali się w wiślańskim Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny na oficjalnym podsumowaniu Mistrzostw, gdzie wręczone zostały medale, dyplomy, statuetki i nagrody w klasyfikacjach indywidualnych oraz puchary, medale i dyplomy w klasyfikacjach drużynowych. W uroczystości brali udział przedstawiciele władz Miasta Wisła oraz sponsorów AMP.  Po ceremonii znowu była okazja do wspólnego świętowania i zabawy przy muzyce w przygotowanej strefie pod stokiem.
 
 

WYNIKI

Klasyfikacja drużynowa mężczyzn

Uniwersytet Warszawski

Politechnika Poznańska

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Klasyfikacja drużynowa kobiet  

Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Politechnika Gdańska

Slalom Gigant Mężczyzn

Łukasz Kaczor (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

Witold Król (Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu)

Aleksander Kosacki (Uniwersytet Warszawski)

Slalom Gigant Kobiet

Oliwia Pawlikowska (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie)

Paulina Majerczyk (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie)

Paulina Pawlikowska (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)

Banked Slalom Mężczyzn

Aleksander Kosacki (Uniwersytet Warszawski)

Kacper Matuszyk (Politechnika Warszawska)

Kacper Myga (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach)

Banked Slalom Kobiet

Agnieszka Troszok (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

Katarzyna Szymańska (Politechnika Poznańska)

Marzena Zając (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie)

 

WYNIKI K

WYNIKI M

 

Zawody zostały objęte Patronatem: JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego, Burmistrza Miasta Wisła. Partnerem Strategicznym Mistrzostw jest: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Spółka LOTOS.
Partnerzy zawodów: Ośrodek Narciarski Skolnity w Wiśle, Nitro Snowboards Polska, Poly Sport Wisła, Snow 4 Life, Kite Szkoła, Shred For Life, California Access, Red Bull
POW POW POW!